2.3 Pracovní postup ortografického pohledu
Schopnost práce s režimy ortografického a perspektivního pohledu v kombinaci s dostupnými přednastavenými možnostmi kamery (horní pohled, přední pohled atd.) může otevřít nové pracovní postupy modelování a zvýšit efektivitu práce v aplikaci FormIt.
V této kapitole vytvoříme některé bokorysné pohledy v souboru Encode Campus Sample Model.axm pomocí přednastavených možností pohledu a nástroje Zarovnat kameru s plochou. Pokud jste tak ještě neučinili, můžete si stáhnout vzorový soubor z datové sady k příručce Základy aplikace FormIt, část II.
Přidání bokorysných pohledů
Někdy je jednodušší pracovat v ortografickém pohledu místo v perspektivním, například když se snažíte zarovnat prvky napříč fasádou nebo při kreslení stěn v půdorysu. V následující části použijeme režim ortografického pohledu k vytvoření scén bokorysného pohledu v našem modelu, které můžete později použít ke kreslení.
Použijeme přednastavené bokorysné pohledy (Přední pohled (VF), Pravý pohled (VR), Levý pohled (VL) a Zadní pohled (VB)), které nám pomohou vytvářet ortografické bokorysné scény. Tyto přednastavené bokorysné pohledy jsou však založeny na aktuálním umístění a orientaci os modelu, jejichž správnost nejprve musíme zkontrolovat.
1 – Zkontrolujte, zda jsou osy modelu zarovnány tak, jak je znázorněno na následujícím obrázku, včetně směru zelených, červených a modrých os. Pokud je nevidíte, jednoduše je zobrazte stisknutím kláves DZ nebo zaškrtněte políčko Osy na kartě Prostředí na paletě Vizuální styly.
Poznámka: Další informace o nastavení os modelu naleznete v kapitole 1.2 – Nastavení projektu pomocí obrázků a osnovy.
Poznámka: Pozemek areálu Encode je diagonální vzhledem ke světovým stranám. Protože však byla osa nastavena tak, aby byla rovnoběžná s naším pozemkem a budovou, můžeme pomocí přednastavených bokorysných pohledů získat pro náš model ideální úhly kamery v bokorysném pohledu.
2 – Vytvoření první bokorysné scény:
Kliknutím na tlačítko na plovoucím panelu nástrojů Navigace (HB) změňte nastavení kamery na režim Ortografické (VO).
V rozevíracím seznamu přednastavených bokorysných pohledů na plovoucím panelu nástrojů Navigace (HB) vyberte možnost Pravý pohled (VR).
Na paletě Hladiny vypněte hladinu Existing – Context Buildings – Massing, protože může blokovat náš pohled na areál Encode.
V režimu ortografického pohledu je rovina oříznutí založena na umístění kamery, což může způsobit, že tento pohled zpočátku zdánlivě protíná model v náhodném umístění. Chcete-li tento problém vyřešit, jednoduše klikněte na možnost Přiblížit vše (ZA).
Přibližujte pohled, dokud nebude areál Encode zabírat většinu vašeho pohledu.
Na paletě Scény vytvořte novou scénu a pojmenujte ji Pohled – severozápad.
Poznámka: Další informace o úpravách hladin nebo vytváření scén naleznete v části I v kapitolách 1.6 – Ovládání viditelnosti pomocí hladin a 1.12 – Vizuální styly.
3 – Opakujte předchozí krok pro ostatní 3 směry, čímž vytvoříte celkem čtyři (4) nové scény pohledů. Pokud se vaše osy shodují s našimi, měly by pohledy odpovídat směrům pohledů následujícím způsobem:
Přední pohled: Pohled – severovýchod
Pravý pohled: Pohled – severozápad
Levý pohled: Pohled – jihovýchod
Zadní pohled: Pohled – jihozápad
Zarovnání kamery s plochou
Tento nástroj umožňuje zarovnat aktuální kameru tak, aby se dívala přímo na vybranou rovnou plochu. V kombinaci s režimem ortografického pohledu tak můžete vytvořit pohled stěny mírně mimo osu.
1 – Otevřete scénu Campus – Top-Down, která je již nastavena na možnost Ortografické (VO) a Horní pohled (VT). Vidíte mírně šikmou zděnou stěnu na fasádě jihozápadní budovy kampusu směrem do ulice? Kdybychom pracovali pouze v perspektivním pohledu, tohoto malého úhlu bychom si možná těžko všimli.
2 – Otočte pohled tak, abyste viděli vnější plochu této stěny.
3 – Dvojitým kliknutím upravte celou skupinu SW Building a poté dalším dvojitým kliknutím upravte skupinu Exterior Masonry této budovy.
4 – Klikněte pravým tlačítkem na vnější plochu mírně šikmé stěny a vyberte možnost Zarovnat kameru s plochou (AF). Kamera se automaticky otočí, abyste se dívali přímo na tuto mírně šikmou stěnu.
Poznámka: Při použití nástroje Zarovnat kameru s plochou (AF) v ortografickém režimu je rovina oříznutí výsledného pohledu nastavena na základě roviny oříznutí kamery Perspektivní (VP) . Pokud je rovina oříznutí umístěna na správném místě, nemusí být nutné vypínat hladinu Existing – Context Buildings – Massing , aby se zobrazila šikmá stěna. Všechno, co se nachází „za“ rovinou oříznutí kamery, je skryto z pohledu. Jedná se o praktický trik, který lze použít k vytvoření pseudořezů, půdorysů, vnitřních pohledů nebo dokonce RCP pohledů bez použití jedné ze šesti dostupných rovin řezu.
5 – Uložte tento pohled jako scénu s názvem Pohled – šikmá stěna, abyste se k němu mohli kdykoli snadno vrátit. 6 – Na závěr jsme do mírně šikmé plochy přidali několik oken. Vyzkoušejte si vlastní úpravy této stěny pomocí ortografického (VO) a perspektivního (VP) pohledu a nově vytvořených scén pohledů.
Last updated